Kedi Tuvaleti Nasıl Kullanılır ?

Kediler, en titiz hayvanlar olarak bilinirler. Tüylerini temizleme ve tuvaletlerini yapma konusunda hassas olan kediler, küçük yaşta eğitildiklerinde evin temiz kalmasına yardımcı olurlar. Kedi
sahiplerinin önem vermeleri gereken en önemli konu, kedi tuvaleti kullanımıdır. Bu konuda başarılıolabilirlerse kesinlikle kedilerinin evlerini kirletmeleri durumu söz konusu olmaz fakat bu konuda bilinçli olmak, kedi tuvaletinin nasıl kullanılması gerektiğini bilmek ve buna göre hareket etmek gerekmektedir.

Peki, kedi tuvaleti nasıl kullanılır?

Evde beslenen kedilere verilecek ilk eğitim tuvalet eğitimidir, bunun için özel olarak tasarlanan ve farklı özelliklere sahip olan kedi tuvaletleri, sağlıklı ve doğru şekilde kullanılmalıdır, aksi halde kediler tuvaletlerini kaplarının içine yapmazlar, kaplarının yakınlarına bir yerde yaparlar ki bu da evin kirlenmesi demektir. Özgür ruhlu kediler, eğitime açıktırlar ve barındıkları yeri kendi evleri gibi görürler. Bu nedenle onlara vereceğiniz her eğitimin sonunda başarılı bir kedi olmayı sağlayabilirler. Öncelikle “kedi tuvaleti nasıl kullanılır?” sorusuna cevap vererek konuya başlayalım. Kedi tuvaletleri, plastik veya çelik maddelerden yapılan araçlardır. Kediniz çok küçükse ve daha önce tuvalet eğitimi almamışsa, tuvalet yerini bulması biraz zor olacaktır, bu durumda yapmanız gereken en iyi şey, ilk zamanlarda kedinizin bulunduğu alanı sınırlı tutmak olacaktır. Kediniz bir süre sonra tuvaletin yerini öğrenecektir.

 

Kedi tuvaleti seçimi çok önemlidir

Kediler, içgüdüsel olarak tuvaletlerini yaptıktan sonra üstünü örterler. Evde de bunu yapabilmelerini sağlamak için açık tuvalet kabı kullanabilirsiniz, kedini bu alışkanlığı bu sayede daha kısa sürede edinecek ve içgüdüsel olarak gelişen bu durumu bozmadan yaşamına devam edecektir.

Kum temizliğine dikkat edin!

Uzman veterinerlere göre kedi kumunun günde en az 1 defa temizlenmesi gerekiyor. Çünkü kediler, kirlenmiş veya topaklaşan kuma tuvaletlerini yapmazlar, titiz davranılmadığında, tuvalet kabını
kullanmak yerine yakınlarına bir yere yaparlar bu da hem evin kirlenmesine neden olur hem de ilerleyen zamanlarda kedinin sağlığının riske girmesine neden olur. “Kedi tuvaleti nasıl kullanılır?” sorusuna ilişkin olarak verdiğimiz bu yanıtları ve detayları dikkatlice uyguladığınızda, minik dostunuz daha sağlıklı olacak ve tuvalet alışkanlığını daha kısa sürede kazanmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir